KAPIDA ÖDEME ile Sipariş İmkanı yoresel23.com 'da.Yeni MahsülTaze Ürünler .

Mağaza - Üzüm Pestili 1 Kg

Üzüm Pestili 1 Kg

0
Warning: printf(): Too few arguments in /home/yoresel23/domains/yoresel23.com/public_html/wp-content/themes/porto/woocommerce/single-product/rating.php on line 28

79,90 

EAN: 8906981346310
Markalar:Yöresel23

Açıklama

Üzüm Pestili

Üzüm Pestili, yapımı Elazığ’ın yöresel tadı olan orcik aşamalarıyla benzerlik gösteriyor. Yörede bu tatlar için hazırlanan pekmeze bulamaç adı veriliyor.
  • Üzüm Pestili, öncelikle pestilin ana malzemesinin (özünün) ne olacağına karar verilir. Çünkü pestiller sadece üzüm ile değil dut, kayısı ve benzeri meyvelerin özleriyle de elde edilebilir. Ancak Elazığ bölgesinde sıklıkla tercih edilip üretilen üzüm pestilini baz alarak yapılış aşamalarını sizler için aktaracağız.
  • Bildiğiniz gibi Elazığ ve Kahramanmaraş’ın üzüm bağları oldukça meşhurdur. Elazığ’da pestil üretimi yapan köylülerin genelde kendilerine at geniş üzüm bağları bulunuyor. Bu bağlara emekle bakım yaparak verim almayı hedefliyorlar. Hasat zamanında tüm üzümler insan gücüyle tek tek toplanıyor.
  • Toplanan üzümler yine imece usulüyle birer birer ayıklanıyor. Aralarında varsa çürük ya da bozulmuş olanlar seçilerek ayrıştırılarak sağlam olanları üzüm pestil olmak üzere ayrılıyor.
  • Ardından toplanan bu üzümlerin özü çıkarılır. Özünü çıkarma yani suyunu çıkarma işlemi yine insan gücüyle yapılır. Üzümlerin üzerine temiz ve hijyenik koşullarda basılarak su çıkarma işlemi tamamlanır.
  • Elbette pestilin içerisinde aşırı mineral ve vitamin bulunuyor. Bunu daha fazla desteklemek için yörenin temiz toprağı seçiliyor. Bu toprak sıkılan üzümlerin suyuna dahil ediliyor. Bu da topraktaki mineraller ile üzüm suyunun harmanlanarak sağlıklı ve lezzetli hale getirilmesini sağlıyor.
  • Ardından toprakla da buluşan üzüm özü bulamaç yapılmak üzere kaynatılmaya başlıyor. Tamamen yöresel bir üretim aşaması olduğu için kazanlarda odun ateşinde sabırla kaynatılıyor. Kıvamını tutturmak ise yöre insanının tarihi ve kültürel bilgi birikimine ve emeğine dayanıyor.
  • Saatlerce kısık ateşte sabırla kaynatılan bulamaç artık kıvam almaya başlıyor. Bu aşamadan sonra ise saf un ile buluşuyor. Un kıvamı da yine pestilin lezzetli olması açısından oldukça önemlidir. Pestilin ustaları bu kıvamı tutturana kadar un ilavesi yaparak bulamacı harmanlamaya devam ediyor. Koyu bir kıvam almaya başlayınca da un karışımı durduruluyor.
  • Hala sıcak olan bu karşımım tertemiz düz bir alana dökülerek yayılıyor. İyice yayılarak kağıt kadar ince bir halde kuruması sağlanıyor. Kurutulması için yine doğanın en büyük nimeti olan güneş ısısından faydalanılıyor.
  • İşte, tam da bu aşamadan sonra incecik kağıt gibi lezzetli üzüm pekmezi hazır hale getirilip paketleniyor. Ardından damaklarla buluşarak bu yöresel tat taçlanıyor.
Pestilin farklı çeşitleri olduğunu ifade etmiştik. Üzüm Pestili, dut pestili, susamlı pestil, bademli dut pestili, cevizli pestil, fındıklı pestil,  ya da farklı meyve özlerinden yapılan pestillerde de aynı yapım aşamaları kaydediliyor. Sadece malzeme ve içeriğine bağlı olarak eklemeler yapılıyor.
Sepete Eklendi: