KAPIDA ÖDEME ile Sipariş İmkanı yoresel23.com 'da.Yeni MahsülTaze Ürünler .

Mağaza - Köy Tereyağı Tuzlu 2 KG

Köy Tereyağı Tuzlu 2 KG

5.00
Warning: printf(): Too few arguments in /home/yoresel23/domains/yoresel23.com/public_html/wp-content/themes/porto/woocommerce/single-product/rating.php on line 28

259,90 

EAN: 8906981346339
Markalar:Yöresel23

Açıklama

Tuzlu Köy Tereyağı

Tuzlu Köy Tereyağı, İnsanlık tarihi kadar eski bir geçmişe sahip olan köy tereyağı, insanların inek, koyun, keçi gibi hayvanları evcilleştirmesi ile ortaya çıkan muhteşem bir lezzettir. Ülkemizde özellikle hamur işleri, tatlılar ve pilavların yapımında kullanılan tereyağı sabah kahvaltılarının ve tavada yumurtanın vazgeçilmezidir.

Avrupa mutfağında da özel bir yere sahip olan tereyağı ticari ürün haline geldiğinde değeri artmaya başlar. Doğu mutfaklarında ve özellikle Hint yemeklerinde sıklıkla kullanılan tereyağı Hint mutfağında kimi zaman ilaç niyetine de kullanılmaktadır. Ülkemizde Yörükler tarafından yaylalarda yapılan tereyağı, sonraki dönemlerde saray mutfaklarının aranılan lezzeti haline gelir.

Kendine özgü bir aroma ve kokuya sahip olan tereyağı pilavlardan soslara, kurabiyelerden et yemeklerine, sebze yemeklerinden keklere ve omletlere kadar her yemeğe lezzet katar. Tereyağı ile yapılan her yemeğin lezzeti daha bir güzel daha bir mis kokulu olur. Özellikle kurabiye, kek ve börek gibi hamur işlerine katıldığında lezzetlerini ve yumuşaklıklarını katlayan tereyağı eritilerek ya da oda sıcaklığında yumuşatılarak kullanılır.

Sadece bu kadar değil, çayınızı bir kere de biraz tereyağı ekleyerek içmeyi denemelisiniz. Tadındaki muhteşem farklılığı damaklarınızda hissedeceksiniz.

Muhteşem kokusu ile yemeklerde lezzet darbesi yaratan tereyağı ısıya karşı dayanıksızdır ve kızartmalarda kullanılması önerilmez. Direk ısıya maruz kalan tereyağı kısa süre içinde yanabilir ve hem tadı bozulur hem de üzerinde siyah tortular oluşur. Tuzlu Köy Tereyağını yemeklere kullanırken 1-2 yemek kaşığı zeytinyağı ile eklenmesi yanmasını önler.

Tereyağı Nedir?

Tereyağı süt yağı yani kremanın konsantre hale getirilip olgunlaştırılarak yayıklanması sonucu oluşan hayvansal bir yağdır.

Peki, Tuzlu köy tereyağı neyden yapılır?

Doğrudan süt kullanılarak elde edilebildiği gibi taze ya da fermente krema kullanılarak da elde edilebilir. Beyazdan sarımsı renge kadar renk tonları değişen tereyağının tadı tatlı ya da hafif ekşimsi olabilir. Tereyağının renginde oluşan değişikliklerin nedeni hayvanın beslenme düzenidir.

Kokusuz olabildiği gibi hafif mayhoş kokuya da sahip olabilen tereyağı hazırlanış şekline göre:

 • köy tereyağı,
 • süthane tereyağı ve
 • pastörize tereyağı olmak üzere çeşitlere ayrılır.

Bazı yörelerde süt yerine yoğurt kullanılarak da yapılabilir. Yoğurt kullanılarak yapılan tereyağı lezzet ve aroması bakımından süt ile yapılandan çok daha üstündür ancak randımanı düşük olduğundan dolayı tereyağı endüstrisinde pek tercih edilmez.

Tereyağı Faydaları Nelerdir?

 • Vücudun bağışıklık sistemini arttıran vitaminler içerir. Göz sağlığının korunmasında önemli rol oynar.
 • Mineraller açısından iyi bir kaynaktır.
 • İçeriğinde yer alan kısa ve orta zincirli yağ asitleri bağırsakta yaşayan patojen mikroorganizmalarla mücadele eder.
 • Kardiyovasküler hastalıklara karşı vücudu korur.
 • İçeriğinde yer alan antioksidan bileşenler vücudu enfeksiyonlara karşı korur ve vücudun hastalıklara karşı mücadelesini destekler. Bulaşıcı hastalıklara
 • karşı koruma sağlar ve hücreleri onarır.
 • Kansere karşı vücut hücrelerini korur ve kanser hücrelerinin çoğalmasını önler.
 • Eklemlerde oluşan artrit ve kireçlenme gibi rahatsızlıkların önlenmesinde yardımcıdır.
 • İçeriğinde yer alan A ve D vitaminin etkisi ile kemik yapısını güçlendirir ve diş çürümelerini önlemede etkin bir rolü vardır.
 • Antimantar özelliğe sahip olan tereyağı candida tedavisinde etkindir. Mide ve bağırsak sağlığının korunmasında önem taşır.
 • Gerçek tereyağı iyi kolesterolü yani HDL’yi yükseltici, LDL’yi yani kötü kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir.
 • Tokluk hissi yatan tereyağı önerilen miktarlarda tüketildiğinde obeziteyi engelleyici etkiye sahiptir.
 • İçeriğinde yer alan Omega 3 ve Omega 6 yağ asitlerin etkisi ile beyin gelişimini sağlar. Özellikle büyüme çağındaki çocukların beyin gelişimlerinin tamamlanabilmesi için tereyağı tüketmeleri önerilir.
 • Tereyağının bir diğer faydası ise tiroid sağlığını desteklemesidir.

Tereyağı Kalori ve Besin Değerleri Nelerdir?

1 porsiyon yani 30 gram tereyağı yaklaşık olarak 226 kaloridir. Tereyağında A, E,D ve K yani yağda eriyen vitaminler bulunur. Selenyum, bakır, çinko, krom ve manganez gibi antioksidan mineraller içerir. Özellikle buğday tohumu ile karıştırıldığında selenyum miktarı daha da yükselir. İyot açısından oldukça zengin olan tereyağı tiroid sağlığını destekleyici yapısı ile önem taşır.

A vitamini öncüsü olan karoten içerir. Tereyağı bileşenleri arasında yer alan glycospingolipidler mide ve bağırsak fonksiyonlarında önemlidir. Omega 3 ve omega 6 yağ asitlerinden zengin olan tereyağının %80’i yağdır. %18’i su ve %2 ‘si ise süt katısıdır. Sofistike lezzeti ile sofraların vazgeçilmezi olan tereyağında 500 yağ asidi ve 400’e yakın uçucu bileşen bulunur. Bütün bu bileşenler tereyağına eşsiz lezzetini verir. Pastörizasyon sırasında tereyağında yer alan bazı lezzet verici bileşenler yok olduğu için seri üretimi yapılan tereyağlarının tadı köy tereyağlarından daha farklıdır.

Tereyağı Nasıl Yapılır? Organik Tereyağı Nasıl Olur?

Tereyağının klasik yöntemle yapılışı olan yayık yöntemi için öncelikli olarak sütler mayalandırılarak olgunlaştırılır. Olgunlaştırılan sütler yayıkların içerisine koyulur ve içerisine bir miktar soğuk su eklenerek çalkalanır. Çalkalama işleminde yağlar birbirine tutunarak kümeleşir. Yayık üzerinde toplanan yağlar yoğunlaşır ve yayık tereyağı elde edilir. Yani tereyağı sütün kaymağının yoğunlaşarak kıvam almış halidir.

Organik tereyağı nasıl yapılır sorusunu cevaplayalım. Organik tereyağı 2 şekilde yapılır.

 1. Birinci yöntemde tereyağı için ev yapımı yoğurt kullanılır. Yoğurdun üzerinde yer alan kaymaklar cam bir kavanoza alınır. Üzerine soğuk su eklenir ve cam kavanozun ağzı en az 4 parmak boşluk kalacak şekilde sıkıca kapatılır. Daha sonra cam kavanoz çalkalanmaya başlanır. 15 dakika sonra cam kavanozun üstünde yağlar toplanmaya başlar. Kavanoza birkaç adet buz kalıbı eklenerek bir süre daha çalkalamaya devam edilir. Karışım bir tülbentten geçirilerek tülbent üstünde yer alan tereyağı bir kaba alınır.
 2. Diğer yöntem ise süt kaymağı, krema ya da yoğurt kaymağının içine su ilave edilerek mikserle çırpmaktır. Çırpılan karışım tereyağı olarak yenmeye hazırdır. Hazırladığınız tereyağı ile yoğurt mayalama da yapılabilir, bu yoğurdu mutlaka denemelisiniz.

Peki 1 kg tereyağı kaç litre sütten çıkar? 14 litre süt kullanılarak 1 kilogram tuzlu köy tereyağı elde edilir.

Tereyağı Bozulur Mu?

Tereyağı tuzlu ve tuzsuz olmak üzere 2 şekilde yapılır. En doğal ve organik olan tereyağı çeşidi tuzsuz tereyağıdır. Yumuşak dokuya sahip olan tuzsuz tereyağı açık beyaz renklidir. Tuzlu tereyağı ise tuz eklenerek tereyağı elde edilmesidir. Tuzlu tereyağı daha dayanıklıdır.

Tereyağı saklanma koşullarına uyulduğunda uzun süre muhafaza edilebilir. Tereyağı üstü açık bir şekilde bırakıldığında küflenebilir ve bozulur. Tereyağının tadında, kokusunda acılık ve farklılık hissedildiğinde tüketilmemesi gerekir. Aynı zamanda tereyağının ilk alındığı zamanki rengi koyulaşmaya başlarsa bu da tereyağının bozulduğunun işaretidir. Tereyağını buzdolabında hava almayacak bir kap içerisinde ya da derin dondurucuda saklamanız uygundur.

Peki,köy tereyağı tuzsuz nasıl eritilir? Eğer tereyağınız dondurucuda ise buzdolabınızın alt raflarına alarak eritmeniz sağlıklıdır. Buzdolabından çıkarttığınız tereyağını oda sıcaklığında ve direkt ışığa maruz bırakmadan bekletmeniz erimesi için yeterli olur.

Tereyağı Fiyatları Nasıldır?

Sofraların önde gelen lezzetlerinden biri olan köy tereyağı tuzlu fiyatları, tereyağının nasıl yapıldığına, organik olmasına, markasına ve çeşidine göre farklılık gösterir.

Organik olan tereyağları uzun süreli kullanılamaz. Ancak lezzeti ve aroması inanılmazdır. Seri üretim tereyağlarına göre organik tereyağlarının fiyatı biraz daha yüksektir. Yoğurttan yapılan ve organik olan tereyağı daha çok kahvaltılarda tercih edilirken pastörize tereyağları yemeklerde kullanılır. Süt ürünü olan tereyağı yapımı ve satışı için firmaların Türk Gıda Kodeksi tarafından tereyağı tebliği koşullarına uygun üretim yapmaları gerekmektedir. 2 kg köy tereyağı Tuzlu fiyatı 119.90 TL’dir.

Ürünlerimiz tamamen Elazığ Yöresel Köy Ürünleri olarak üretilmiştir.

Ürünler özenle paketlenerek, ambalajlı bir şekilde sizlere gönderilmektedir.

İncelemiş olduğunuz ürünün satış fiyatını ürün sezonu belirlemektedir.

Siparişinizi verdikten sonra Aynı Gün kargoya verilir.

Bu üründen en fazla 10 adet sipariş verilebilir. 10 adetin üzerindeki siparişleri Yöresel23 iptal etme hakkını saklı tutar.

Kampanya fiyatından satılmak üzere 100 adetten fazla stok sunulmuştur.

Türkiye’deki konumunuza göre en erken 2 gün ile 4 gün arasında kargo süreci değişmektedir.İlçe köylerine belirli dağıtım günlerinde PTT Kargo sevikayatı bulunmaktadır.

Abone ol
Bildir
En Çok Oy
En yeni En eski
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Sepete Eklendi: