KAPIDA ÖDEME ile Sipariş İmkanı yoresel23.com 'da.Yeni MahsülTaze Ürünler .

Mağaza - Cevizli Dut Orciği 500 Gr

Cevizli Dut Orciği 500 Gr

0
Warning: printf(): Too few arguments in /home/yoresel23/domains/yoresel23.com/public_html/wp-content/themes/porto/woocommerce/single-product/rating.php on line 28

59,90 

EAN: 8906981346367
Markalar:Yöresel23

Açıklama

Cevizli Dut Orciği

Cevizli Dut Orciği ile fabrikasyon orcik arasındaki tat farkını bir kez görenler genel anlamda üretimin nasıl ve hangi koşullarda yapıldığını merak ederek araştırıyor. Yöresel 23 olarak sizlere sunduğumuz orciklerin tamamı %100 organik olarak yapılıyor. Tamamen el emeği ile orciğin ustaları tarafından hazırlanan ve sunulan bu efsane tadın üretim aşamalarını sıralamak gerekirse de;

  • Elazığ üzüm bağlarıyla da meşhurdur. Bu bağlardaki üzümler çiftçiler tarafından özenle toplanır. Aynı zamanda dut ile orciğin yapım aşaması içinde dut mevsiminde yine tamamen insan gücüyle, imece usulüyle dutlar toplanır.
  • İyi üzümler ve dutlar el emeği ile ayıklanarak seçilir. Kabarcık üzümü orciğin yapımda en çok tercih edilen üzüm türüdür. Çünkü bulamaç (pekmez)  yapımı aşaması orciğin en önemli aşamasıdır. Eğer üzümler kaliteli ve tatlı olmazsa yapılan bulamaç da beklenen talebi karşılamaz.
  • Bulamaç yapımında kullanılmak üzere toprak da toplanır. Bulamacın lezzetli olması ve kıvamının yerinde olması elde edilecek orciğin de tadına doğrudan yansıyor.
  • Toplanan ve ayıklanan dut ya da üzümler yine insan gücüyle ezilerek suyu çıkarılır. Çıkarılan bu suya ise bir yandan kirli toprak ilavesi yapılır.
  • Hazırlanan bulamaç sonraki aşamada kaynatılıyor. Kirli toprak üzüm ya da dut suyu ile karşısınca ateş yardımıyla içerisinde mineraller özü elde etmeyi sağlıyor.
  • Yöresel orciğin bulamacı odun ateşinde kaynatılmaya başlıyor. Bu aşamada sürekli karıştırmak ve kısık ateşte kaynatmak oldukça önemlidir. Bulamaç kaynamaya başladıkça bir yandan içindeki büyük toprak tortuları ve üzüm-dut tortuları elenerek ayrıştırılır.
  • Bir kez kaynatılıp dinlendirilen bulamaç ikinci aşamada dinlendirildikten sonra yine eleme ve kaynama işlemlerine tabi tutulur.
  • Ardından toplanıp kurutulan cevizler yine el gücüyle kırılır. Kırılan cevizler iğne yardımıyla sıralı şekilde ipe geçirilir.
  • Bu sırada hazırlanan bulaca un eklenerek kaynatılıp kıvam alması sağlanır. Bu aşamadan bir de has karabiber öğütülüp bir miktar ilave edilir.
  • İpe dizilen cevizler artık kıvam alan bulaca bulanır ve güneş altına kurutulması için asılır.

Cevizli Dut Orciği üretim aşaması işte bu şekildedir. Oldukça zahmetli ve sabır isteyen bir süreçten geçerek damaklarla buluşuyor.

Abone ol
Bildir
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Sepete Eklendi: